Çağrı Merkezi / (0242) 606 07 08

Çağrı Merkezi / WhatsApp

Bize Yazın / bilgi@adanetbilisim.com.tr

CryptoLocker kakkında bilmemiz gerekenler

Anasayfa / Blog / CryptoLocker kakkında bilmemiz gerekenler
Paylaşmak GüzeldirBir süredir ülkemizde gündemde olan en tehlikeli zararlı yazılımlardan bir tanesi ve ne yazık ki farklı türleri ile karşımıza çıkmaya devam ediyor.

Önceleri Turkcell, Turk Telekom ve TTNET faturaları gibi gönderilen sahte e-postalar şimdilerde daha profesyonelce hazırlanmış ve daha hedefli ataklarla karşımıza çıkıyor. Şu sıralar ise, saldırı yöntemine bir yenisi eklenerek PTT kargodan bir e-posta gelmiş gibi gösterilmeye çalışılıyor.

Gelen e-postalar ekinde zararlı yazılımı kullanıcılara bulaştırılıyor. Bu e-postaları açan bilinçsiz kullanıcıların tüm verileri, maalesef ki gelişmiş bir şifreleme yöntemi olan 2048 bit RSA algoritması ile geri dönüşü olmaksızın şifreleniyor. Aslında bu bir virüs değil, sadece tıklamanız ile çalışan bir komut sistemi belirli uzantılı dosyaları örneğin xls xlsx dox docx rar tar xml vb. dosyaları kriptolayarak çalışmalarınıza ulaşmanızı engelliyor.

Turkcell - Vodafone - Avea - Superonline - TTNet - TurkTelekom adına gelen bu maillerde kabarık fatura ödemelerinden bahseden bir mail içeriğiyle gelmekte. Yeni bir yöntemi ise PTT Kargo içeriği ile gelmekte.

Gelen maillerin içeriğinden emin değilseniz sizi Antivirüs ve firewall uygulamalarınızda koruyamayabiliyor.

Bu konuda dikkatli olmanızı öneriyoruz.

Copyright © 2016. Her Hakkı Saklıdır.


Yükleniyor...